Odhalený Izrael

21. 9. 2016, 19:15
Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 17, Bratislava
Zobraziť na FB

Premietanie filmu a diskusia, ktoré sa uskutoční v rámci festivalu izraelského dokumentárneho filmu KolNoa, ktorého organizátorom je Veľvyslanectvo Štátu Izrael v Slovenskej republike. Spoluorganizátor večera je nezisková organizácia Diversity Pro.

Undressing Israel: Gay Men in the Promised Land | Izrael | 2012 | 46 min. | anglicky, hebrejsky | slovenské a anglické titulky | scenár: Michael Lucas | réžia: Michael Lucas a Jariv Mozer

Mnoho ľudí si spája Izrael len s vojenskými konfliktmi, či so starodávnym náboženstvom. Židovský štát však nie sú len rakety a modlitby. Vo svojom režijnom dokumentaristickom debute Michael Lucas, inak producent filmov pre dospelých (Lucas Entertainment) a politický komentátor, skúma tvár moderného Izraela, ktorá je často prehliadaná: jeho prosperujúcu gay komunitu. Odhalený Izrael prináša rozhovory s pestrou vzorkou miestnych mužov, vrátane poslanca Knessetu, trénera, ktorý ako otvorený gay slúžil v armáde, mladého arabsko-izraelského novinára a dvojicu oteckov vychovávajúcich svoje deti. Lucas s kamerou zachytil aj pulzujúci nočný život Tel Avivu a svadobné ceremónie párov rovnakého pohlavia v tejto komentovanej prehliadke krajiny, ktorá sa stala priekopníkom gay integrácie a rovnosti na Blízkom a Strednom východe.
————————————————————————————
PO PREMIETNUTÍ FILMU PREBEHNE DISKUSIA V SLOVENSKOM JAZYKU.

Hostia diskusie: Ran Karpo Prince, Peter Karpo Prince.
Moderátorka: Katarína Kohýlová (Diversity Pro)

Posvätné miesta na území Štátu Izrael majú špecifické historické a symbolické postavenie v judaizme, kresťanstve a islame. Takmer 75% obyvateľov Izraela tvoria Židia, ktorých národnú identitu definovalo práve náboženstvo. Ďalších 20% spoločnosti tvoria moslimovia, ktorých postoj nielen k homosexualite (ale napríklad aj k postaveniu žien v spoločnosti), je známy svojou konzervatívnosťou.
Ako sa žije a pracuje gejom, lesbám a transexuálom v Svätej zemi? Aké je postavenie a legislatíva týkajúca sa neheterosexuálnych menšín v Izraeli? Odpovede môžu byť pre Slovákov veľmi prekvapujúce.